Raspberry Waffle

Single Unit - 1.1 oz
$2.25
1
Raspberry Waffle
$2.25
1
Save money when you subscribe! Cancel or manage your subscription online and pay when your order ships. Learn More

The UnTapped Waffle has its roots in the Dutch stroopwafel but is sweetened and flavored with real Maple syrup and five raspberries. This means that each waffle is exclusively sweetened by maple trees! Maple syrup is an all-natural superfood that is low glycemic and water soluble, so it's easy to digest and quick to absorb. This all-natural waffle is the perfect fuel for your adventures or everyday routine.

  • 150 calories, 19g carbohydrates, 75mg sodium, 11g sugars
  • Maple syrup has 50+ antioxidants and amino acids
  • No synthetic flavors or additives

The UnTapped Waffle has its roots in the Dutch stroopwafel but is sweetened and flavored with real Maple syrup and five raspberries. This means that each waffle is exclusively sweetened by maple trees! Maple syrup is an all-natural superfood that is low glycemic and water soluble, so it's easy to digest and quick to absorb. This all-natural waffle is the perfect fuel for your adventures or everyday routine.

  • 150 calories, 19g carbohydrates, 75mg sodium, 11g sugars
  • Maple syrup has 50+ antioxidants and amino acids 
  • No synthetic flavors or additives

Wheat Flour*, Pure Maple Syrup and Maple Sugar*, Sustainably Produced Palm Fruit Oil*, Invert Maple Syrup*, Soy Flour*, Raspberries*, Sea Salt, Rice Extract*, Soy Lecithin, Baking Soda. *Organic

UnTapped began on a bike and a pair of skis. Professional cyclist Ted King and the Cochran family of professional alpine skiers, naturally gravitated to the organic simplicity of maple syrup. There was nothing flashy about maple syrup or the slick work of advertisers and food chemists -- they simply found that maple syrup truly worked for their energy needs in training and competition. With an understanding of the critical elements required in sports nutrition, maple syrup rose to be the only choice as a viable energy source for athletes. 

Gelvio Favorites

Honey Stinger
Single Unit - 1.8 oz
$2.45
0
Nuun
Single Unit - 1.9 oz
$6.99
0
Spring Energy
Single Unit - 1.6 oz
$3.49
0
Kate's Real Food
Single Unit - 2.2 oz
$2.99
0
Maurten
Single Unit - 1.4 oz
$2.49
0
Think Jerky
Single Unit - 1.0 oz
$2.99
0
Shar
Single Unit - 1.5 oz
$3.95
0
Emmy's Organics
Single Unit - 1.5 oz
$2.29
0
Honey Stinger
Single Unit - 1.0 oz
$1.49
0
Gnarly Nutrition
Single Unit - 0.4 oz
$1.99
0
Maurten
Single Unit - 1.4 oz
$3.90
0
Chomps
Single Unit - 1.2 oz
$1.99
0

Reviews